KRS: 0000219632

Koleżanko - przyjdź do nas. Wysłuchamy Cię.
Odpowiemy na istotne dla Ciebie pytania.
Nie bądź sama ze swoimi problemami. Znajdź się wśród przyjaciół.


Kontakt do nas

Materiał dzięki uprzejmości Telewizji Mazurskiej

Dnia 27 kwietnia 2017 roku Kętrzyńskie Towarzystwo „AMAZONKI” zorganizowało w Kętrzynie, już "IX Marsz Żonkila", który przebiegał pod hasłem: „PROFILAKTYKA TWOJĄ SZANSĄ – wygraj z rakiem”.  W tym roku, jak i w latach poprzednich, zachęcałyśmy naszych mieszkańców do wykonywania badań profilaktycznych, nie wyrzucania i palenia przychodzących zaproszeń na badania mammograficzne i cytologiczne, ale skorzystania z nich. Naszą misją było przekonanie naszych gości do tego, że badania nie bolą a stwierdzenie, że „lepiej nie wiedzieć” odrzucamy do lamusa. Dla większego uświadomienia ważności badań profilaktycznych zaprosiłyśmy do udziału dzieci z przedszkoli i młodzież ze szkół,  w tym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu. Są to najwdzięczniejsi i najwspanialsi uczestnicy całości, ponieważ swoją obecnością bardziej przekonają dorosłych o potrzebach badań. Dzieci chcą mieć zdrowych rodziców w domu i zachęcą ich do wykonywania badań profilaktycznych. Mamy nadzieję, że biorąc udział w takich spotkaniach zapamiętają już od najmłodszych lat, że trzeba się badać bo „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.

Zbiórka uczestników odbyła się o godzinie 1045 na parkingu przy Kompleksie Rekreacyjno –Sportowym „Kętrzynianka”. Każdy z uczestników miał w dłoniach żółte balony i kwiaty żonkila (tylu rodzajów żywych i przecudownych, własnoręcznie robionych o różnych kształtach i wielkościach nigdy nie widziałam).

Po odśpiewaniu przez Amazonki hymnu, przy wtórze akordeonu Pana Zbigniewa Nowaka, ruszyła cała kolumna, która przemaszerowała ulicą M. Skłodowskiej, okrążyła Rondo im. Kombatantów, następnie ulicą Wojska Polskiego, Sikorskiego, Plac Piłsudskiego i ulicą Kajki doszła do Amfiteatru.

Całość wyglądała bardzo efektownie, a klaksony i syreny z pojazdów uczestniczących dodawały uroku, piękna i atrakcyjności całej akcji.

Piękne różnorodne żonkile i żółte balony w dłoniach i na samochodach  uczestników marszu dodały ogromnego blasku całości i ( jesteśmy przekonane)  przywróciły  nadzieję, że „rak to nie wyrok”.

Pierwszy raz w naszym marszu uczestnicy wystąpili w strojach historycznych i po raz drugi w fantazyjnych kapeluszach, które dodały kolorytu  i atrakcyjności całej grupie maszerujących. Były to niezwykłe ubiory przedstawiające osoby z dawnych lat oraz kapelusze bardzo wymyślne, przybrane żonkilami i innymi kwiatami.

Wśród licznie zgromadzonych i uczestniczących w marszu osób nie zabrakło naszych stałych przyjaciół: uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pięknie i barwnie poprzebieranych, naszych koleżanek z Węgorzewa,  Pana burmistrza Krzysztofa Hećmana, Pana wicestarosty Michała Krasińskiego, Pana dyrektora Miejskiej Biblioteki Witolda Gagackiego radnych powiatowych i miejskich, Pani doktor Ewy Pietroczuk, , niezawodnej grupy SIM PCK, i wielu  innych wspaniałych gości.

W Amfiteatrze, po ogólnym przywitaniu wszystkich gości i podziękowaniu za czynny udział w marszu  oraz zachęcie do wykonywania badań profilaktycznych rozpoczął się koncert.

Jako pierwsza wystąpiła nasza lokalna, drobniutka, o jakże silnym i pięknym głosie - Ola Jeznach. Piosenka w jej wykonaniu „Kocham cię życie” Edyty Gepert jak zwykle wywołała ogromną falę emocji. Mały Michałek udowadniał nam podczas recytacji wiersza, że śmiech to zdrowie i należy śmiać się jak najczęściej. Chóry Złotej Jesieni, MELODIA i WRZOS z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętrzynie wywołały ogromną falę wzruszeń. Pan Zbigniew Nowak rewelacyjnie zagrał na akordeonie.

Między występami zostały wręczone nagrody za najlepsze wspomnienia z walki z chorobą nowotworową, strój historyczny i fantazyjny kapelusz.

Całość akcji mogłyśmy zorganizować dzięki naszym wspaniałym  sponsorom i darczyńcom:  Kętrzyńskie Centrum Kultury, KOMEC Kętrzyn, „Market na Górce”, „ Pelcowizna”, „ MAGRA”, LOGOS - Grzegorz Kamiński,  Księgarnia VERSO, Informacja Turystyczna.

Nasza policja zadbała o to, aby całość odbyła się bezpiecznie i bez zakłóceń.  Dziękujemy serdecznie.

Patronatem medialnym i ogromną reklamą naszych działań  zajęła się lokalna prasa i telewizja za co bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy.

Dziękuję również  moim koleżankom  za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu  całości imprezy.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

                                                                      Danuta Łozowska